Jak vybrat osvětlení?

26. 5. 2021

Téma, kterým se dnes budeme zabírat, není tak úplně jednoznačné a jednoduché. Na typu osvětlení, které vybereme, záleží mnoho faktorů. Když ale vezmeme v potaz to, že osvětlení máme skoro v každé místnosti u nás doma, měli bychom o tom přeci něco vědět. My se společně dnes podíváme na to, jaké druhy osvětlení máme, kde takové osvětlení můžeme sehnat. Řekneme si také něco o tom, do jaké místnosti se určité osvětlení hodí či nehodí. Tak co, jdeme na to?

Druhy svítidel


Zde so vyjmenujeme ty nejzákladnější a nejvíce využívané druhy osvětlení. Ke každému z nich si také povíme, kam se dané světlo umísťuje:

Stropní světla - jedná se o světla, která jsou nějakým způsobem upevněna ke stropu. To ale vyplývá už z názvu. Nejčastějším typem těchto stropních světel jsou lustry. Lustry se mohou umístit jak do ložnice, tak do dětského pokoje či do obývacího pokoje. Nejsou špatnou volbou ani do kuchyně. Stropní světla jsou takovou klasikou a myslím, že většina z nás se s nimi již setkala a má je doma. Stropních světel máme několik druhů, a tak je dobré se dívat, jak je místnost, do které světlo budeme vkládat, sestavěna. Pokud v místnosti budeme mít rustikální nábytek, je vhodné volit osvětlení rustikální,...


Nástěnné osvětlení - jedná se o světla, která montujeme přímo na stěnu. Většinou jsou na tu stěnu přisazená (,,přilepená"), tudíž nezabírají tolik místa. Nástěnné osvětlení můžeme mít také na stropě, ale běžnější je připevnění na stěnu pokoje. Toto osvětlení se velmi hodí do koupelen, kuchyní či do chodby.


Podhledová světla - toto osvětlení je ideálním výběrem pro ty, kteří chtějí šetřit místo. Podhledová světla ušetří spoustu místa a zároveň přinesou světlo tam, kde má skutečně být. Díky tomu jsou tato světla využívána nejčastěji v koupelnách, na chodbách či schodištích. Dobrou volbou jsou ale i do kuchyně.


LED osvětlení - toto osvětlení se posledních pár let stává nutností. Klasické žárovky seženete v obchodech už velmi málo a troufám si říct, že za pár let zde ani nebudou. Existuje jak vnitřní, tak i venkovní LED osvětlení, což je nejspíš jednou z věcí, proč se toto osvětlení dostává do popředí. Světla s LED žárovkami jsou navíc ekologická, tudíž nijak neničíte a neškodíte životnímu prostředí.


Lampy (stojací i na stůl) - lampy fungují jako dobré osvětlení, ale především jako krásný designový doplněk. Lampičku na pracovním stole musí mít prostě každý. Ušetříte si tím i svoje oči. Stojací lampy se většinou dávají do kouta místnosti, kde místnost nádherně rozsvítí, ale zároveň nikomu nepřekáží.


Venkovní osvětlení- u těchto světel je důležité se koukat na to, pro jaké jsou podmínky. Pokud budete mít venkovní světlo někde u garáže či sklípku, je dobré koukat na to, zda je odolné vůči nepříznivému počasí (mráz, déšť,...). Tato světla mohou vypadat i elegantně. Jak už je to v dnešní době skoro se vším, módní trendy se každým dnem dostávají do popředí, a tak není těžké sehnat vystajlované venkovní osvětlení.
A protože osvětlení používáme všichni a denně, je dobré, aby disponovalo určitou kvalitou. Pojďme se tedy podívat, kde takové dobré osvětlení seženete.

Kde sehnat kvalitní osvětlení?


Tuto podkapitolku uvítají asi nejvíc ti, kteří zrovna staví dům či dělají jakousi rekonstrukci. Vybrat osvětlení není žádná hračka, ale zároveň to není věc, nad kterou byste si museli lámat hlavu. Osvětlení se kupuje zpravidla na více než 5 let, a už jen z tohoto důvodu je dobré, si dát při výběru záležet. Není to jen o kvalitě, ale také o designu či účelu, který chceme, aby nám osvětlení dávalo. Svítidla by měla také disponovat svou bezúdržbovostí. Určitě je dobré, abyste výběr osvětlení prokonzultovali s naším odborníkem v tomto oboru. Osvětlení si můžete prohlédnout a vybrat v našem showroomu - prodejna svítidel v Praze. Doporučujeme nahlédnout také do naší inspirace osvětlení.